More (Croatia)
Skuteri pod nadzorom
Zahvaljujuci Lovri Ivasu i drustvu u njegovoj tvrtki, onima koji među kupacima jasu rodeo napokon će - "kliknuti"
Nekada: Gle mamlaza kako vozi?, Ne smijes među kupace!... Ubićes covika!... O, moj bože, sto sam ti skrivio? Koji me vrag tira da tom idiotu rentam makinu?
Danas u Hrvatskoj: Klik!...Ma sto je sad to? Zasto ne ide?...Ej, ne radi!
Kada je 1997. godine Lovro Ivas zapoceo s iznajmljivanjem skutera (jet-skija) nije ni slutio s koliko će se problema suociti. Kao i svi mladi ljudi, želio se osamostaliti i pokrenuti vlastiti posao. Kupio je nekoliko jetova i krenuo u akciju. Na svoje veliko iznenađenje i razocaranje shvatio je da kupnja nije kraj nego tek pocetak problema. Dobivanje koncesije, smjestaj i popravak skutera, slaba zarada izvan udarnih nekoliko tjedana sezone i stotinu drugih nevolja okomilo se na mladog Zagrepcanina. Neophodan dio iznajmljivacke opreme, sustav za sigurnosno gasenje skutera, bio je posebna muka i nedaća, a usto i jako skup.
Osnovna zadaca sustava za sigurnosno gasenje skutera je omogućiti kontroloru, to jest iznajmljivacu skutera ili primjerice cuvaru plaze, gasenje skutera u slucaju procjene da je vozac ili netko drugi u opasnosti. Osnovno sto se od sustava trazi jest pouzdanost, a oni s kojima se 1997. godine susreo Lovro Ivas nisu je imali.
Iste godine Lovro i njegova ekipa razvijaju prvi prototip novog sustava za sigurnosno gasenje skutera, godinu poslije razvijen je gotov proizvod za domaće tržiste (JCR1), da bi 1999. udio osnovane tvrtke JetControl na hrvatskom tržistu bio sto posto. Potpunu dominaciju tvrtka je zadrzala i danas.
Na celu tvrtke je već spomenuti Lovro Ivas, diplomirani inžinjer ekonomije iz Zagreba, s vise od pet godina iskustva u poslovima iznajmljivanja skutera. Za marketing su zaduzeni Antonio Separovic, Hrvat iz Cape Towna na radu u Zagrebu (da, zamislite, cak i to postoji, da se mladi covjek iz inozemstva vrati u Hrvatsku na rad), inace diplomirani dizajner, te Luka Buljan, diplomirani inzinjer strojarstva iz Zagreba. Naravno, ni jedna prava tvrtka ne može opstati i napredovati bez jakog tima za istraživanje i razvoj koji osigurava priljev novih ideja i proizvoda. Tako je nastao model sustava za sigurnosno gasenje skutera pete generacije, JCR5.
Sastoji se od bazne jedinice (base unit, BU), tj. emitera koji koristi operater, i jednog ili vise prijemnika odnosno jedinica koje se ugrađuju u skuter (craft unit, CU). Sustav se isporucuje sa svom potrebnom opremom, koja ukljucuje konektore za spajanje CU jedinice na elektricne krugove skutera (ovisno o tipu skutera), spojne trake te umetak kojim se povezuju i programiraju BU i CU jedinica. Kontrolni prekidaci na baznoj jedinici u gornjem položaju blokiraju motor skutera, a u donjem ga oslobađaju i skuter se može upaliti. Jednom baznom jedinicom moguće je kontrolirati vise skutera, ne nužno istog tipa, unutar radijusa od cetiri nauticke milje, ali u tvrtki JetControl vjeruju da jedan operater djelotvorno može nadzirati najvise pet vozila. Opsežna ispitivanja u Hrvatskoj i vani, u Velikoj Britaniji i spanjolskoj, dokazala su mnoge prednosti JCR5 sustava. Jednostatvno se ugrađuje ("plug and play" sistem) i lako se koristi, a pouzdan je, cvrst i dugovjecan.
Da tvrtka JetControl ne kani stati i uživati u staroj slavi, dokaz su i nedavno održane prezentacije u Yamahinom pogonu u Amsterdamu. Lovro Ivas i suradnici svasta novoga kuhaju. Kreće se u napad na evropsko i americko tržiste. Potencijali su veliki i ne staju nužno na poslovima iznajmljivanja skutera. U velikim francuskim lukama lucki kapetani imaju velikih problema s neodgovornim vozacima ovih vodenih motora. Zamislite scenarij u kojem svaki skuter ima tvornicki ugrađen sustav sigurnosnog gasenja. Lucki kapetan pristupom bazi podataka saznaje kod neodgovornog vozaca, utipkava ga u baznu jedinicu i gasi skuter, a vozac ostaje usred luke okružen - galebovima.
Tvrtka JetControl i njihov JCR5 sustav nastavljaju tradiciju hrvatskog pomorstva i inovativnosti u jednom novom podrucju i po svemu viđenom bit će uspjesni i izvan granica.